آیا دز یادآور واکسن کرونا باید با 2 دز تزریق شده یکسان باشد؟

به گزارش وبلاگ تور امنستان، پزشک ویروس شناس گفت: مطالعات اولیه در رابطه با دز یادآور واکسن کرونا نشان می دهد، الزاما برند دز سوم نباید با دو دز تزریق شده پیشین یکسان باشد.

آیا دز یادآور واکسن کرونا باید با 2 دز تزریق شده یکسان باشد؟

مهرداد روانشاد روز آدینه در تبادل نظر با ایرنا اضافه نمود: تزریق دز سوم واکسن کرونا که تحت اسم یادآور شناخته می گردد، باتوجه به اندازه تحریک سیستم ایمنی بدن ضرورت می یابد.

وی توضیح داد: گاه سیستم ایمنی بدن با تزریق دو دز واکسن کرونا تحریک نشده و بنابراین دریافت دز سوم (یادآور) توصیه می گردد. بعلاوه بعضی از گروه های جمعیتی نظیر کادر بهداشت و درمان که در معرض خطر نزدیک با این عفونت ویروسی هستند، باید دز سوم را هم دریافت نمایند.

روانشاد اعلام کرد: این دز سوم الزاما نباید با دو دز تزریق شده قبلی مشابه باشد. به اسم مثال، در صورت تزریق دو دز واکسن سینوفارم یا برکت می توان برای دز یادآور از برند آسترازنکا با فناوری ساخت متفاوت از برکت و سینوفارم استفاده کرد.

وی تاکید نمود: مطالعات علمی در این زمینه محدود و مستلزم تکمیل تحقیقات پزشکی است، اما مطالعات اولیه در این رابطه نشان می دهد که می توان از انواع متفاوت واکسن استفاده کرد.

این استاد علوم پزشکی ادامه داد: ورود ویروس کرونا در قالب عفونت طبیعی و بعلاوه تزریق واکسن کرونا به طور مادام العمر ایمنی ایجاد نمی نمایند. به تدریج با گذشت زمان مصونیت در مقابل ویروس از بین رفته و بنابراین احتمال می رود، در سال های آینده هم کشور ها از واکسیناسیون مجدد بهره گیرند.

وی شرح داد: برای استفاده از بعضی واکسن ها نظیر آسترازنکا و اسپوتنیک-وی که براساس وکتور ویروسی (زیست شناسی مولکولی یا حامل برای میان گذاری قطعات دی ان ای بیگانه در ژنوم سلول میزبان) ساخته می شوند، علیه ویروس حامل واکسن بدن را وادار به واکنش نموده و بر این اساس احتمال می رود که در سال های آینده به طور مرتب نتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

روانشاد اضافه نمود:، اما شماری از واکسن ها همانند سینوفارم یا برکت که برمبنای ویروس کشته شده یا پروتئین های نوترکیب مثل کووپارس موسسه رازی ساخته می شوند، در سال های آینده می توانند مرتبا تجدید شوند.

آیا رعایت شیوه نامه های بهداشتی مقابله با کرونا در درازمدت می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند؟

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا رعایت شیوه نامه های بهداشتی مقابله با کرونا در درازمدت می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند گفت: رعایت این ضوابط و استفاده از مواد ضدعفونی و الکل، باکتری های سطح پوست را از بین می برد، اما این باکتری به علت تماس با محیط به سرعت جایگرین خواهد شد؛ بنابراین نباید نگران ضعف سیستم ایمنی بدن به علت استفاده از این مواد و شوینده ها بود.

این پزشک ویروس شناس اضافه نمود: باکتری های دستگاه گوارش و حفره دهان هم با استفاده از این مواد ضدعفونی نماینده آسیب نمی بینند، بنابراین با رعایت این شیوه نامه های بهداشتی سیستم ایمنی بدن آسیب نخواهد دید. مردم در برنامه واکسیناسیون مشارکت داشته و با رعایت صددرصدی ضوابط بهداشتی کوشش نمایند، به سلامت از این بحران گذر کنیم.

منبع: فرارو

به "آیا دز یادآور واکسن کرونا باید با 2 دز تزریق شده یکسان باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دز یادآور واکسن کرونا باید با 2 دز تزریق شده یکسان باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید