ادامه تنش دیپلماتیک آمریکا و فرانسه؛ نشست با حضور وزرای خارجه دو کشور لغو شد

به گزارش وبلاگ تور امنستان، در ادامه تنش روزهای اخیر میان واشنگتن و پاریس بر سر معاهده نظامی سه جانبه آمریکا، انگلیس و استرالیا، نشستی که قرار بود امروز با حضور وزرای خارجه آمریکا و فرانسه و سایر کشورها در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار گردد، لغو شد.

ادامه تنش دیپلماتیک آمریکا و فرانسه؛ نشست با حضور وزرای خارجه دو کشور لغو شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ تور امنستان، نشست مقام های ایالات متحده، فرانسه و سایر کشورها که قرار بود در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار گردد، لغو شد.

به گزارش رویترز، مقام های ارشد وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه به وبلاگ تور امنستان گفتند که دیدار چهارشنبه بین ایالات متحده، فرانسه، آلمان و انگلیس برگزار نمی گردد. یکی از مقام ها گفت: فکر می کنم مسائل زمانبندی مانع این نشست در سطح وزیران شد. اما بسیاری از این کشورها قرار است یکدیگر را در قالب های دیگر دیدار نمایند.

به نوشته وبگاه خبری هیل، وزارت امور خارجه آمریکا به طور خاص اعلام نکرد که این لغو به هر نحوی با تنش دیپلماتیک اخیر بین آمریکا و فرانسه بر سر توافقی که در آن آمریکا و انگلیس به استرالیا برای تامین زیردریایی های اتمی یاری می نمایند، مرتبط است.

فرانسه قبلاً در سال 2016 توافقنامه دوجانبه ای را با استرالیا برای زیردریایی ها امضا نموده بود و گفته که تنها چند ساعت قبل از اعلام عمومی معاهده نو آمریکا، انگلیس و استرالیا از آن مطلع شد، توافقی که به فسخ قرارداد پرسود زیردریایی فرانسه با استرالیا منجر شد.

رویداد چهارشنبه یکی از سه دیدار برنامه ریزی شده شامل آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و ژان ایو لودریان همتای فرانسوی وی بود. لودریان روز دوشنبه گفت بایدن سیاست سلف خود ترامپ در یکجانبه گرایی، غیرقابل پیش بینی بودن و عدم احترام به شرکا را ادامه می دهد.

در ادامه تنش میان کشورهای غربی بر سر معاهده امنیتی سه جانبه اخیر، کاخ الیزه امروز (دوشنبه) اعلام نمود ایالات متحده هیچ گاه به هیچ ابتکاری برای تشکیل ائتلاف امنیتی نو اشاره نکرد و به هیچ یک از سوالات فرانسه در این زمینه پاسخ نداد.

بعد از آن که سران کشورهای آمریکا، انگلیس و استرالیا بامداد روز پنجشنبه توافقنامه برای همکاری در حوزه های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام را امضا و اعلام نمودند برنامه زیردریایی های اتمی استرالیا اولین پروژه عظیم این توافق خواهد بود، کانبرا اعلام نمود که توافق 90 میلیارد دلاری زیردریایی با پاریس را فسخ خواهد نمود.

این اقدام از آن روز باعث تنش در روابط فرانسه با این کشورها به خصوص استرالیا و آمریکا شده و پاریس آن را خنجر از پشت توصیف نموده است. در ادامه این تنش ها، نشست وزیران دفاع انگلیس و فرانسه لغو شد.

روزنامه ساندی تلگراف انگلیس اخیراً فاش کرد جزئیات معاهده نظامی نو استرالیا، انگلیس و ایالات متحده در اجلاس گروه هفت که ماه ژوئن در کورنوال انگلیس برگزار گردید، مورد بحث نهاده شد اما امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از آن بی اطلاع بود.

فرانسه بعلاوه در اعتراض به این اقدام استرالیا و توافقش با آمریکا و انگلیس، سفیرانش را از کانبرا و واشنگتن برای مشورت فراخواند.

بعد از اعتراض های فرانسه درباره توافق اخیر استرالیا با آمریکا و فرانسه، منابع رسانه ای غربی خبر دادند ماکرون درصدد رایزنی با بایدن است.

بنابر گزارش اسکای نیوز، رئیس جمهور فرانسه طی چند روز آینده با رئیس جمهور آمریکا در مورد اقدام استرالیا در لغو سفارش زیردریایی از پاریس به نفع توافق امنیتی سه جانبه با واشنگتن و لندن گفت وگو خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ادامه تنش دیپلماتیک آمریکا و فرانسه؛ نشست با حضور وزرای خارجه دو کشور لغو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه تنش دیپلماتیک آمریکا و فرانسه؛ نشست با حضور وزرای خارجه دو کشور لغو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید