دسترسی به غذای سالم، حق همه مردم دنیا است، اهمیت تغذیه سالم و کافی در توسعه جوامع

به گزارش وبلاگ تور امنستان، روز جهانی غذا همه ساله به منظور اهمیت و نقش موثر تغذیه سالم در افزایش سلامت جوامع، گرامی داشته می گردد.

دسترسی به غذای سالم، حق همه مردم دنیا است، اهمیت تغذیه سالم و کافی در توسعه جوامع

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی وبلاگ تور امنستان، هر سال حدود 150 کشور در سراسر دنیا روز دنیای غذا را برای توجه دنیای به مساله فقر و گرسنگی، گرامی می دارند. می توان گفت روز دنیای غذا به نوعی روز همدردی با افراد گرسنه ای است که از ساده ترین احتیاج زندگی، یعنی غذا محروم هستند. در این روز، سازمان های بین المللی، برای برقراری روابط در زمینه کشاورزی و زمینه سازی برای جلوگیری از فقر و گرسنگی و نابودی محیط زیست، کوشش می نمایند.

اهداف روز دنیای غذا

تشویق و ترغیب ملت ها، دولت ها و نهاد های غیر دولتی برای افزایش فراوری محصولات کشاورزی و سرانجام دادن به گرسنگی در دنیا، ترغیب به برقراری ارتباط کشور های در حال توسعه برای همکاری های اقتصادی و کشاورزی و حمایت برای افزایش محصول، تشویق زنان روستایی برای مشارکت در تصمیم گیری هایی که به شرایط زندگیشان یاری می نماید، افزایش آگاهی عمومی ملت ها و جلب توجه آن ها به مسئله مهم گرسنگی در دنیا و افزایش مسئولیت بین المللی و ملی برای جنگ علیه گرسنگی، سوءتغذیه و فقر از اهدافی است که در این روز به آن توجه ویژه ای می گردد.

نرگس جوزدانی، رژیم شناس و متخصص تغذیه در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان در خصوص روز دنیای غذا اظهار کرد: شعار سال جاری روز دنیای غذا، تغذیه و پایداری است. در اوایل گرامیداشت این روز، فقط هدف این بود که هیچ شخص گرسنه ای در دنیا نباشد، اما بعد ها به این نتیجه رسیدند که تغذیه درست می تواند بسیار مهمتر از گرسنه بودن یا نبودن افراد باشد. می توان گرسنگی را با هر ماده خوراکی برطرف کرد، اما لزوما فرد با مصرف آن تقویت نمی گردد و شعار سال جاری در راستای این است که افراد با تغذیه سالم و صحیح از موادغذایی مغذی برخوردار شوند.

جوزدانی گفت: 3 میلیارد نفر (معادل 40 درصد از مردم دنیا) نمی توانند به یک رژیم غذایی سالم دسترسی داشته باشند این در حالی است که داشتن یک رژیم غذایی، بسیار مهم است و به راحتی تامین نمی گردد و باید با مجموعه ای از مواد غذایی مثل غلات و پروتئین ها، لبنیات، سبزیجات و میوه ها و ... رژیم سالم را برای افراد ایجاد کنیم.

او ادامه داد: دسترسی نداشتن به هر کدام از دسته های مواد غذایی می تواند منجر به دریافت نکردن مواد غذایی به وسیله بدن افراد بگردد و در نتیجه افراد را دچار سوء تغذیه کند که یک عارضه شایع است و در کشورمان نیز آمار قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

این رژیم شناس بیان نمود: طبق آمار حدود 2 میلیارد نفر از مردم دنیا دچار اضافه وزن و چاقی ناشی از رژیم غذایی ناسالم و سبک زندگی ساکن و این افراد نیز در گروه افرادی قرار می گیرند که از رژیم غذایی سالمی برخوردار نیستند.

جوزدانی گفت: طبق مطالعات تخمین زده می گردد که تا سال 2030، تغذیه نادرست سالانه 1.3 تریلیون دلار هزینه های سلامت را در جوامع افزایش دهد.

جوزدانی بیان نمود: طبق آمار 14 درصد غذا های فراوری شده در کل دنیا و 17 درصد از مواد اولیه خوراکی به علت شرایط نگهداری و جابجایی یا اتمام تاریخ مصرف در فروشگاه ها فاسد و در نتیجه معدوم می شوند که در روز دنیای غذا علل این اتفاق و راه های کاهش این درصد، مورد آنالیز قرار می گیرد.

او اظهار کرد: از اصلی ترین اهداف روز دنیای غذا در سازمان فائو سامان دادن به مساله کشاورزی و اهمیت دادن به سلامت مواد اولیه و مواد مغذی است. در این سازمان به طور کلی روی تمام زیرساخت ها فعالیت دارند تا بتوانند تخریب مواد غذایی را به حداقل ممکن برسانند و در مقابل، کیفیت مواد غذایی را تا حد امکان بالا ببرند و همه کوشششان بر این است تا تمام افرادی که دسترسی به مواد غذایی سالم ندارند، از باکیفیت ترین مواد غذایی بهره مند نمایند، اما هدف فقط سیر کردن افراد نیست و تغذیه افراد با مواد مغذی برای برطرف کمبود های بدن سرلوحه قرار می گیرد.

کورش صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان در خصوص امنیت غذایی و غذای سالم با اشاره به اینکه سلامت، محور توسعه است، اظهار کرد: این به این معنی است که اگر افراد یک جامعه سالم باشند می توانند در تمام عرصه های یک جامعه مفید باشند و در نتیجه باعث توسعه یک جامعه شوند. یکی از شاخص های مهم علاوه بر رعایت بهداشت فردی، واکسیناسیون به موقع، دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی و ... دسترسی به غذای سالم و کافی است که در سلامت افراد نقش موثری را ایفا می نماید.

صمدپور اضافه نمود: اگر افراد در دوران قبل از بارداری، بارداری، کودکی و نوجوانی، میانسالی و سالمندی به تغذیه خود اهمیت بدهند و امنیت غذایی کافی و مناسب را داشته باشند، در همه زمینه ها از سلامت برخوردار خواهند بود؛ بعلاوه عملکرد مفید و موثری خواهند داشت.

این متخصص در خصوص اهمیت امنیت غذایی اظهار کرد: به دسترسی کافی به غذای سالم، امنیت غذایی گفته می گردد. همه افراد جوامع باید این دسترسی را داشته باشند و بتوانند از مواد مغذی مورد احتیاج بهره مند بشوند و این وظیفه دولتمردان است که این امنیت را برای افراد یک جامعه ایجاد نمایند تا مردم بتوانند از همه گروه های غذایی به صورت سالم بهره مند بشوند. پس از دولتمردان نیز این خود مردم هستند که با انتخاب تغذیه سالم می توانند سلامتی خود را تضمین نمایند. به طور مثال یک خانم باردار باید حتماً به تغذیه خود اهمیت بدهد و پس از زایمان حتماً به تغذیه نوزادش از شیر مادر تاکید داشته باشد.

او ادامه داد: افراد باید از گروه های مختلف غذایی بهره مند شوند. یکی از این گروه های مهم، لبنیات است که افراد باید دسترسی کافی برای تهیه لبنیات داشته باشند و قسمت قابل توجهی از پروتئین و کلسیم خود را به وسیله مصرف آن تامین نمایند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در خصوص ایمنی غذا بیان نمود: غذایی که مصرف می کنیم باید از سلامت کافی برخوردار باشد و هیچ آلودگی در جهت فراوریش وجود نداشته باشد. روز دنیای غذا هر ساله با شعار ها و اهداف خاصی در سراسر دنیا گرامی داشته می گردد. سال جاری هم شعار این روز پیغام هایی مثل فراوری مناسب، تغذیه سالم، محیط سالم و درنتیجه زندگی سلامت را به همراه دارد. به این معنی که مواد غذایی باید از مزرعه تا سر سفره به سالم ترین شکل ممکن تهیه و مصرف شوند.

صمدپور گفت: گروه دیگری از مواد غذایی که افراد باید به مصرف آن مداومت داشته باشند، سبزیجات است. خوشبختانه تنوع و مصرف سبزیجات در کشور ما بسیار خوب است، اما فرآِیند کاشت، رشد و برداشت سبزیجات از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در نهایت سلامت و به دور از هر آلودگی و بیماری زایی باشد.

او گفت: به طور کلی احتیاج های تغذیه ای بدن ما به مصرف درشت مغذی هایی مثل انواع پروتئین ها و کربوهیدرات بعلاوه ریز مغذی هایی مثل انواع ویتامین ها و املاح و مکمل ها تقسیم می گردد و هر فرد باید روزانه مقدار مشخصی پروتئین را دریافت کند. از غنی ترین منابع پروتئینی می توان به گوشت قرمز، مرغ، ماهی، حبوبات و تخم مرغ و تا حدی لبنیات اشاره نمود. باید توجه داشت که کمبود مصرف مواد غذایی به ویژه ریز مغذی ها می تواند منجر به سوء تغذیه در افراد بگردد که متاسفانه در کشورمان در استان های محروم و افراد حاشیه نشین در شهر های بزرگ با مسئله سوءتغذیه روبرو هستیم.

صمدپور گفت: امنیت غذایی زمانی برقرار می گردد که افراد از همه گروه های غذایی به خصوص ریزمغذی هایی مثل آهن، روی، کلسیم و ... به مقدار کافی استفاده نمایند.

او گفت: مسئله آموزش جامعه نیز به عهده ارگان های مختلف و رسانه هاست که به صورت مکتوب یا تصویری و در قالب سریال و فیلم و ... و حتی آموزش در مدارس نقش مهمی در ترغیب مردم برای مصرف تغذیه سالم و آشنایی آن ها با احتیاج های مهم تغذیه ایفا نمایند. باید توجه داشت ارتقای سواد تغذیه بسیار مهم و تاثیرگذار است، زیرا در برخی موارد علت سوء تغذیه افراد و یا عدم دریافت مواد غذایی مناسب مسائل اقتصادی نیست و خانواده به علت عدم آگاهی تغذیه، با وجود شرایط اقتصادی مناسب از مواد غذایی نامناسب استفاده می نمایند و در نتیجه بچه ها را با مواد غذایی نامناسب رشد می دهند. گروهی از افراد نیز به علت عدم توانایی اقتصادی نمی توانند به خوبی از مواد غذایی سالم و مفید بهره مند بشوند و آموزش انتخاب سالم مواد غذایی می تواند نقش تاثیر گذاری در ایمنی غذایی افراد یک جامعه داشته باشد.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "دسترسی به غذای سالم، حق همه مردم دنیا است، اهمیت تغذیه سالم و کافی در توسعه جوامع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دسترسی به غذای سالم، حق همه مردم دنیا است، اهمیت تغذیه سالم و کافی در توسعه جوامع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید